Dhimbje në shpinë: shkaqet dhe si të trajtohet në shtëpi

shkaqet e dhimbjes së shpinës

Dhimbja e pakëndshme e shpinës shoqëron një person që nga momenti i ecjes në këmbë. Kjo ka shumë përparësi, por shtylla kurrizore ka fituar një ngarkesë që shpërndahet në mënyrë të pabarabartë. Presioni më i madh është në rajonin e mesit. Dhimbja në këtë vend nuk është e pazakontë dhe shkaku jo vetëm që mund të jetë pozicioni i gabuar. Lexoni më shumë për gjithçka më tej.

Shkaqet e dhimbjes së shpinës në rajonin e mesit

Dhimbja e shpinës mund të jetë akute dhe e dhimbshme, konstante dhe episodike, duke kaluar ose rrezatuar në një vend tjetër. Dhimbja e shpinës mund të provokohet nga dëmtimet, bllokimi i mbaresave nervore, depozitimi i kripërave në shpinë, proceset inflamatore në veshka dhe urolitiazë, pankreatiti, hernie ndërvertebrore, probleme të muskujve, disa sëmundje kirurgjikale në të cilat dhimbja rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës.

Për të përcaktuar shkakun e saktë, duhet të merrni parasysh simptomat shoqëruese. Kjo përfshin ethe, të vjella, diarre dhe skuqje të lëkurës. Kur kontaktoni një mjek, mund të përshkruhet një test për të marrë një rezultat më informues.

Në rast dhimbjeje në shtyllën kurrizore, para së gjithash, të gjithë shqetësohen për gjendjen e shtyllës kurrizore dhe kjo është e justifikuar. Dhimbja mund të vërehet si për një kohë të shkurtër dhe për muaj. Mund të shkaktojë dhimbje:

 1. Radikuliti- dëmtimi i proceseve nervore në tru në shpinë. Dhimbja ndihet edhe në ekstremitetet e poshtme me "gunga pate" karakteristike, mpirje.
 2. Lumbago.Quhet lumbago. Shfaqet papritmas gjatë ngrirjes, ngritja e papritur e ngarkesës, kthimi, mund të ndihet në dorë.
 3. Shiatikuështë një fenomen inflamator i nervit shiatik. Manifestohet në kriza, duke u zhvendosur në pjesën e poshtme të shpinës, këmbët. Në gratë, proceset inflamatore të shtojcave në një formë kronike.
 4. Osteokondroza (mesi)ndodh jo vetëm me një ulje të dendësisë kockore, kërcit, por edhe me cenimin e mbaresave nervore të palcës kurrizore.
 5. Spondilozashoqërohet me ulje të trashësisë së rruazave, dobësi të ligamenteve, rritje të indit kockor, e cila çon në kompresim të të njëjtave mbaresa nervore. Si rezultat - dhimbje dhembje, dobësi e këmbëve.
 6. Sëmundja e Bechterevit.Thelbi i tij është në mposhtjen e nyjeve ndërvertebrore, të cilat kontribuojnë në funksionimin e nyjeve. Dhimbja shfaqet jo vetëm në kurriz, nyje, por edhe në sy. Si rezultat, hidhërim në pjesën e poshtme të shpinës, dhe pas dhimbjes së fytit ose humbjes së lëvizshmërisë së nyjeve të shpinës mesit.
 7. Dalja- një ndryshim në pozicionin e kërcit midis rruazave me formimin pasues të një hernie, shtypjen e mbaresave nervore dhe humbjen e funksionit të nyjeve. Kjo dhimbje mund të ndihet edhe në këmbë.
 8. Stenoza- një ulje e lumenit të kanalit kurrizor. Shfaqet në procese inflamatore (formë kronike), e cila çon në gërvishtje të nervave. Si rezultat, shfaqet jo vetëm dhimbje, por edhe ngërçe në shpinë. Zbutet kur shtrihet ose ulet, por më pas rishfaqet.
 9. Skolioza.Lakimi i shtyllës kurrizore çon në dhimbje të tillë së bashku me hernie, osteokondrozë.
pse dhemb mbrapa dhe çfarë të bëjmë

Shpina mesit është pjesa më e rëndësishme e shtyllës kurrizore. Kur proceset inflamatore ndodhin në sëmundjet infektive që provokojnë dhimbje, procesi shoqërohet me dhimbje në kocka, kokë, temperaturë dhe lëvizshmëri të zvogëluar.

Mioziti shoqërohet me dhimbje akute, spazma gjatë përkuljes, lëvizje, e cila shfaqet me hipotermi, tendosje të rëndë fizike. Në pushim, një dhimbje e tillë zhduket, por me lëvizjen që rinovon, transmetohet në pjesën e prapme të këmbëve.

Tumoret në trurin e pasmë, fijet nervore dhe hapësirën e barkut gjithashtu shkaktojnë dhimbje të mesit.

Dhimbja e shpinës si simptomë e patologjisë së organeve të brendshme

Dhimbja e rrotullës shpesh ndodh kur organet e brendshme funksionojnë keq, gjë që shkakton dëmtime të mbaresave nervore. Ndjesitë e pakëndshme të shoqëruara me një dhimbje të tillë vërehen tek njerëzit me gjendje mjekësore:

 1. Pankreatiti.Kjo është një sëmundje pankreatike që shkakton dhimbje të forta në shpinë ose bark. Paralelisht, pacienti ka të vjella, diarre dhe presioni bie.
 2. Patologjitë gastrointestinale.Kjo përfshin kolitin ulceroz, bllokimin e zorrëve ose inflamacionin.
 3. Inflamacioni i veshkave.Kjo krijon një ndjenjë të dhimbjes së zgjatur në pjesën e poshtme të shpinës. Nëse ndjesitë janë në formën e kontraksioneve, gurët lëvizin. Mund të ketë urinim të shpeshtë me errësimin e lëngut, papastërtitë e gjakut, dridhjet, ethet janë gjithashtu simptoma të shpeshta.

Gratë në pozitë duhet gjithashtu të jenë të kujdesshme kur shfaqen dhimbje të tilla, veçanërisht në pjesën e dytë të shtatzënisë. Gjatë kësaj periudhe, frika shoqërohet me gjasat e lindjes së parakohshme në prani të sëmundjeve të mësipërme dhe përkeqësimin e tyre në një grua shtatzënë.

Mbrapa dhemb, i jep këmbës

Dhimbja e mesit dhe ndjesia e saj në pjesë të ndryshme të ekstremiteteve të poshtme tregon shkaqe të ndryshme.

 • Kofshë. Shkaku është zgjatja, prolapsi i shtyllës kurrizore, tumoret, bursiti i muskujve gluteal.
 • Këmba e pasme, duke arritur nivelin e këmbës. Së bashku me një ndjesi të shurdhër shqetësuese, ajo shfaqet me neuropati, pinching e një nervi shiatik.
 • Këmba anësore. Arsyeja është një hernie intervertebrale.
 • Meralgjia. Kofsha e jashtme vuan për shkak të kompresimit të nervit nga ligamenti inguinal. Ndodh më shpesh në gratë shtatzëna me peshë të shtuar. Përveç dhimbjes, mund të ndihen gunga të patë, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje.
 • Këmba e përparme. Shfaqet pas operacioneve në pjesën e poshtme të barkut.
 • Në gju për probleme ortopedike në nyjen e hip. Ndikuar nga sëmundja e prostatës tek burrat dhe kanceri i femrave.

Sëmundje të tjera të përshkruara më sipër gjithashtu shkaktojnë simptoma të dhimbshme të këmbës.

Dhimbja e shpinës në rajonin e mesit - si të trajtohet

Duke pasur parasysh faktin se dhimbja e mesit ndodh për shkak të shumë sëmundjeve të rënda, rekomandohet fuqimisht të konsultoheni me një mjek (terapist, ortoped, vertebrolog, neurolog) përpara se të filloni trajtimin. Pas diagnozës, do të përshkruhet terapia e saktë, që synon eliminimin e sëmundjes themelore. Vetë-mjekimi vetëm mund të përkeqësojë situatën, dhe në disa raste, të çojë në ndërhyrje kirurgjikale.

Në mjekim kërkohen ilaçe, dhënë:

si të shpëtojmë nga dhimbja e shpinës
 • në formën e injeksioneve;
 • lehtësues të dhimbjeve;
 • tableta
 • : barna anti-inflamatore jo-steroide dhe diuretikë për të lehtësuar ënjtjen në vendin e inflamacionit;
 • vajra, xhel, ilaçe homeopatike.

Komplekset e vitaminave, si dhe përdorimi i një pajisje të veçantë mjekësore, nuk do të jenë të tepërta.

Dhimbjet e shpinës - trajtimi me mjete juridike popullore

Mjetet juridike popullore përdoren gjithashtu në mënyrë aktive për të arritur një efekt terapeutik në shtëpi. Importantshtë e rëndësishme këtu të zbatoni procedurat në mënyrë korrekte, në përputhje me sëmundjen tuaj. Mjetet juridike dhe metodat e mëposhtme popullore konsiderohen efektive:

 • Ekspozimi i nxehtë dhe i ftohtë në një ngrohës. Ky ka një efekt afatshkurtër, por mjekët nuk e rekomandojnë veçanërisht këtë metodë.
 • Bimë medicinale. Karakterizohen nga efekte anti-inflamatore. Kushtojini vëmendje lëvores së shelgut nga e cila bëhet zierja dhe merret si pije.
 • Specat djegës që përmbajnë kapele aplikohen në zonën shqetësuese për lehtësimin e dhimbjes.
 • Kompresat nga rrikë, rrepkë dhe salcë kosi ose bazuar në grumbullimin e kamomilit, manaferrës së zezë, kajsisë, trumzës.
 • Fizioterapia, masazhi, noti, ecja janë gjithashtu të nevojshme, por masazhi duhet të bëhet nga një specialist.

Ky artikull shpjegon vetëm shkaqet e dhimbjes së shpinës. Nëse ka një problem, duhet të mbahet mend se mjetet juridike popullore mund të kenë një efekt të përkohshëm, dhe për rezultate optimale, së paku duhet të konsultoheni me një mjek dhe të trajtoheni në mënyrë sistematike. Në fund të fundit, secila sëmundje ka shkaqet e veta, prandaj, trajtimi është i ndryshëm.