Trajtimi i osteokondrozës

Fizioterapia për osteokondrozën, në varësi të gjendjes së pacientit, përdoret si në kombinim me terapinë e ilaçeve, ashtu edhe në mënyrë të pavarur. Për osteokondrozën, përdoren llojet e mëposhtme të fizioterapisë: Terapia me lazer, Detenzor - terapia, Elektroterapia, terapia e valëve të tronditjes, Magnetoterapia, Balta dhe Balneoterapia, Terapia ultratinguj, Rrezatimi ultraviolet (UFO). Pas lehtësimit me sukses të përkeqësimit, tregohen ushtrime masazhi dhe fizioterapi.

grua në fizioterapi për osteokondrozë

UFO:nën ndikimin e UVA, në lëkurë formohet vitamina D, e cila ndihmon në thithjen e kalciumit. Metoda kryhet duke përdorur rrezatues që kanë efekte baktervrasëse, anti-inflamatore dhe analgjezike.

Terapia ultratinguj dhe fonoforeza:gjatë terapisë me ultratinguj, trupi është i ekspozuar ndaj tingujve me frekuencë të lartë (nga 20 kHz ose më shumë). Për shkak të efektit të saj, metoda lehtëson dhimbjen e lokalizimit të ndryshëm. Kjo metodë është e kombinuar me futjen e ilaçeve anti-inflamatore dhe analgjezike (ultraphonophoresis) për depërtimin e tyre më të mirë në indet e prekura.

Terapia e valëve të goditjes:metoda konsiston në transmetimin e një vale akustike në një zonë të dhimbshme të trupit. Ky lloj: eliminon dhimbjen, përmirëson mikrocirkulimin, përmirëson metabolizmin.

Terapia detentor:metoda konsiston në shtrirjen e shtyllës kurrizore duke përdorur peshën trupore të pacientit.

Terapia me lazer:metoda ka një efekt shërues duke përdorur lazer helium-neoni. Për shkak të aktivizimit të proceseve bioelektrike në indet e sistemit nervor, terapia me lazer ka veti anti-inflamatore dhe analgjezike. Rrezatimi me lazer kryhet përgjatë rrënjëve të ndezura të shtyllës kurrizore. Me osteokondrozë, përdoret një efekt në zonat paravertebrale të shpinës së prekur.

Elektroterapia:Elektroterapia ka një efekt të shumanshëm në trup: eliminon dhimbjen dhe shqetësimin, përmirëson ushqimin dhe trofizmin e indeve të prekura. Rrymat impulsive kanë një efekt terapeutik shumë efektiv. Mekanizmi i tyre i veprimit në trup përcaktohet nga efekti në receptorët nervorë. Impulset me frekuencë të ulët kontribuojnë në zhdukjen e dhimbjes akute dhe përshkruhen si ndihmë e parë për sindromën e dhimbjes së rëndë. Përdoren llojet e mëposhtme të rrymave: terapi diadinamike (DDT), terapi amplipulse (SMT), terapi ndërhyrjeje, neurostimulim elektrik transkutan (TENS), fushë elektrike UHF.

Magnetoterapia:Fizioterapia për osteokondrozën përfshin përdorimin e magnetoterapisë, e cila ka një efekt dekongjestionant, anti-inflamator, antispasmodik. Induktorët vendosen në shtyllën kurrizore dhe gjymtyrët e prekura.

Terapia e balneoterapisë dhe baltës:balneoterapia për osteokondrozën konsiston në përdorimin e ujërave minerale (banjot lokale, të përgjithshme, pishinat, dushet) me qëllim të trajtimit dhe rehabilitimit. Gjatë procedurës, mineralet depërtojnë në lëkurë dhe veprojnë në receptorët dhe qendrat nervore.

Kur trajtohet me baltë, efekti në trup ndodh nën ndikimin e temperaturës dhe përbërjes kimike të baltës shëruese. Balta përdoret në formën e aplikacioneve.

Balneoterapia stimulon metabolizmin, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen.

Metodat e kombinuara të fizioterapisë: Metodat e kombinuara të fizioterapisë për osteokondrozën përshkruhen më shpesh. Për shembull, me dhimbje të forta, përdoret terapia diadinamike dhe elektroforeza (diadinamoforeza) me përdorimin e novokainës. Për një efekt në një hap në pikat aktive biologjike, përdoret metoda e birë-akupunkturë-lazer. Veprimi i tij është të aktivizojë pikat me hala akupunkture dhe rrezatim lazer.

Terapia me baltë përdoret shpesh me elektroterapi (elektroforezë me tretësirë baltë, induktermi me baltë, terapi me baltë galvanike).

Trajtimi i përbashkët

Të gjitha sëmundjet e kyçeve mund të ndahen në dy grupe kryesore - lezione të kyçeve, të cilat lindin nga çrregullimet metabolike dhe inflamacion i kyçeve. Sigurisht, në secilin rast, trajtimi i përbashkët kryhet sipas programit të tij të veçantë.

Trajtim të përbashkët,qoftë artrit, artrozë, reumatizëm apo sëmundje tjetër, duhet domosdoshmërisht të jetë kompleks dhe detyra kryesore që duhet të zgjidhet nga trajtimi është të eleminojë shkakun e sëmundjes dhe, për pasojë, simptomat e dhimbshme.

Trajtimi me teknika moderne ka për qëllim eliminimin ose minimizimin e dhimbjes, shenjat e inflamacionit lokal ose të përgjithshëm dhe rivendosjen e nyjeve të prekura. Trajtimi kompleks zakonisht fillon me terapi me ilaçe.

Pacienti përshkruhet lehtësues i dhimbjeve dhe ilaçe anti-inflamatore, ilaçe që ndihmojnë në rivendosjen e kërcit të artikut, forcimin e sistemit imunitar. Trajtimi i përbashkët në këtë fazë mund të lehtësojë simptomat e dhimbjes. Shpesh ajo përfshin administrimin intra-artikular të barnave në mënyrë që substanca terapeutike në përqendrimin e dëshiruar të futet direkt në zgavrën e nyjes së sëmurë. Kjo rrit efektivitetin e trajtimit të ilaçeve.

Më tej, kur simptomat kryesore të fazës akute eliminohen në mënyrë të sigurt, trajtimi vazhdon me ndihmën e një kompleksi të procedurave fizioterapeutike, ushtrime të terapisë ushtruese, masazh. Në veçanti, trajtimi i nyjeve me metoda fizioterapeutike ka gjetur zbatim shumë të gjerë sot.

Përdoren rrymat e pulsit (DDT, SMT), magnetoterapia, terapia EHF, terapia me lazer, elektroforeza me substanca medicinale, ultrazëri dhe fonoforeza. Kur përkeqësimi qetësohet, lidhen balneoterapia (lloje të ndryshme të banjove) dhe terapia me baltë. Janë përshkruar fizioterapi dhe masazh.

Trajtimi i dhimbjes së shpinës

Ka shumë arsye për këto dhimbje. Para së gjithash, dhimbja torturuese mund të shfaqet për shkak të një hernie (zgjatje) të diskut intervertebral, osteokondrozës dhe patologjisë së sistemit nervor. Më shpesh, dhimbja e shpinës ndodh në ata njerëz që kanë qenë në të njëjtin pozicion për një kohë të gjatë.

E megjithatë arsyeja më e zakonshme është mungesa e aktivitetit fizik! Kjo zvogëlon rrjedhën e gjakut në ligamentet, nyjet dhe disqet ndërvertebrore, duke bërë që kërci që i formon të fillojë të prishet. Theshtë dobësimi i aparatit ligamentar që është shkaku i të gjitha sëmundjeve të shpinës. Kur shfaqet dhimbja, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do të përcaktojë shkakun e saj, të vendosë diagnozën e saktë dhe të përshkruajë trajtimin.

Në mënyrë që të zvogëloni rrezikun e dhimbjes së shpinës, duhet të lëvizni më shumë, të monitoroni peshën tuaj dhe të bëni të paktën gjimnastikë minimale (15 minuta në ditë janë të mjaftueshme).

Ushqimi i duhur është gjithashtu shumë i rëndësishëm - është një nga çelësat për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi, dhe shtylla kurrizore ka nevojë për proteina për të ruajtur fleksibilitetin dhe kalciumin për forcën. Kalciumi gjendet në sasi të mëdha në djathë të fortë, mëlçi, arra, gjizë, vezë dhe proteina në mish dhe produktet e qumështit. Kockat dhe ligamentet e shtyllës kurrizore gjithashtu kanë nevojë për mikroelemente: fosfor (ka shumë në krunde, bizele, peshk), magnez dhe mangan (gjenden në peshk deti, qepë, patate), si dhe acide yndyrore - e tyre burim janë arrat, peshku i yndyrshëm i detit dhe vaji i ullirit.

Kur dhimbja e shpinës përkeqësohet, trajtimi fillon me ilaçe - zakonisht lehtësues të dhimbjeve, diuretikë dhe ilaçe që lehtësojnë spazmat e muskujve. Sidoqoftë, nuk ka ilaçe pa efekte anësore, ato përdoren vetëm për një kohë të kufizuar dhe më e rëndësishmja, ato nuk eliminojnë shkakun e dhimbjes së shpinës dhe nuk parandalojnë rikthimin e sëmundjes. Në periudhën akute, përdoren gjithashtu metoda të trajtimit të tilla si tërheqja, si dhe veshja e jakave dhe korseve, gjë që bën të mundur lehtësimin e shtyllës kurrizore të sëmurë.

Përveç ilaçeve të urgjencës - ilaçe që lehtësojnë spazmat e muskujve dhe dhimbjen, trajtimi më i rëndësishëm për osteokondrozën është fizioterapia, e cila ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes në periudhën akute të sëmundjes, përmirësimin e qarkullimit të gjakut në indet, parandalimin e kequshqyerjes së ligamenteve, muskujve dhe nyjeve dhe parandalojnë çrregullimet e lëvizjes.

Fizioterapia moderne është një degë e mjekësisë që ka një arsenal të fuqishëm të mjeteve të trajtimit; dy blloqe të mëdha dallohen në të - ushtrime fizioterapie me masazh dhe elektroterapi. Masazhi terapeutik është një nga metodat më efektive të trajtimit të osteokondrozës dhe dhimbjes së shpinës, pasi përmirëson qarkullimin e gjakut në indet e thella dhe largon blloqet e muskujve ("pirgët"), të cilët janë shkaku kryesor i dhimbjeve të forta.

Një nga metodat më efektive të elektroterapisë është elektroforeza e ilaçeve - është një mjet i shpërndarjes së synuar të barnave në një organ të sëmurë, i cili përmirëson furnizimin me gjak të indeve.

Rrymat impulsive - DDT, SMT - kanë një efekt të theksuar analgjezik, antispasmodik dhe trofik. Gjithashtu, një lazer, një lazer magnetik përdoret për të trajtuar dhimbjen e shpinës. Kjo metodë ju lejon të lehtësoni shpejt ënjtjen e lidhur me inflamacionin, dhe, në përputhje me rrethanat, dhimbjen që ndodh në indet edematoze dhe të kompresuara.

Magnetoterapia përdoret në formën e fushave magnetike të përhershme ose të alternuara, është gjithashtu në gjendje të ndalojë shpejt ënjtjen dhe dhimbjen.

Rrymat D'arsonval janë efektive - këto janë rryma "të ozonizuara" që përdoren për të lehtësuar spazmat e dhimbshme të muskujve, dridhje tejzanor me frekuencë të lartë që eliminojnë inflamacionin dhe ndihmojnë që plagët të shpërbëhen, duke rritur elasticitetin e indeve.

Fizioterapia luan një rol të veçantë në fizioterapi. Rëndësia e tij shpesh nënvlerësohet, dhe në fund të fundit, pa një korse muskulore të plotë, është e pamundur të kurosh dhimbjen e shpinës dhe të parandalosh përsëritjen e osteokondrozës.

Fizioterapia ka një rëndësi të veçantë në traumë dhe në periudhën pas operacionit. Përdorimi i tij do të ndihmojë në parandalimin e përsëritjes së dhimbjes së shpinës që ndodh për shkak të të ashtuquajturve "stereotipe motorike". Për shembull, një punonjës zyre që tërë ditën e tij të punës e kalon ulur në një kompjuter, ose një shitës, ngarkesa kryesore e punës e të cilit bie në këmbë. Gjimnastika, yoga, Pilates dhe lloje të tjera të ushtrimeve të zakonshme për përmirësimin e shëndetit gjithashtu mund të bëhen një mënyrë shumë efektive për të luftuar "automatizmat motorike".

Trajtimi i dhimbjes së qafës

Dhimbja mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme, duke filluar nga spazma e muskujve deri te herniet e diskut në shpinë të qafës së mitrës. Nëse dhimbja e qafës shfaqet një herë (për shkak të një kthesë të mprehtë të kokës, një sjellje të pakëndshme gjatë gjumit), atëherë ka shumë të ngjarë që ajo të zhduket vetvetiu për disa ditë.

Për të zvogëluar dhimbjen, ju duhet vetëm të zvogëloni ngarkesën statike në muskujt e qafës (mos e mbani kokën të anuar për një periudhë të gjatë kohore), mos u merrni me tendosje të tepruar fizike, mos bëni lëvizje të papritura të qafës.

Nëse dhimbja në qafë është konstante ose shpesh përsëritet, shoqëruar me dhimbje koke, mpirje të gjymtyrëve të sipërme, është e nevojshme t'i nënshtroheni një ekzaminimi të plotë.

Fizioterapia e dhimbjes së qafës ka për qëllim lehtësimin e sindromës së dhimbjes, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe mikroqarkullimin në segmentin e prekur, sigurimin e efekteve anti-inflamatore dhe anti-edemë, eliminimin e çrregullimeve metabolike dhe distrofike dhe zvogëlimin e çrregullimeve të lëvizjes.

Faktorët fizikë përdoren në fazat e trajtimit spitalor dhe trajtimit ambulator, pasi pacienti të dalë nga spitali, si dhe në rehabilitimin e hershëm pas operacionit. Në periudhën akute: pas 4-5 ditësh (pasi ashpërsia e procesit ulet), terapi me lazer, rryma impulsive (SMT, DDT, rryma ndërhyrjeje), magnetoterapi, UFO e zonës segmentale, darsonvalizimi i zonës së qafës së mitrës të zonës shpinë dhe rajonin okupital të kokës, elektroforeza e substancave përshkruhet anestetik lokal, veprim bllokues i ganglioneve në zonat e dhimbjes.

Në periudhën subakute: përdoren fonoforeza me ilaçe, magnetoterapi, elektroforezë e barnave, fusha elektromagnetike me mikrovalë (SMV, UHF), terapi me lazer.

Në fazën e faljes: termoterapia është e lidhur, duke përfshirë terapinë me ozokerit dhe baltë për zonën e qafës së mitrës, balneoterapinë (jod-brom, banjot terpentinë, banjot e dafinës, banjot bischofite), masazhi nën ujë, masazhi terapeutik.

Trajtimi i dhimbjes së mesit

Ndjenja e dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës shfaqet për shkak të një çekuilibri të aparatit muskulo-ligamentoz. Në këtë rast, ndodh mikrotraumatizimi i indeve të buta, si rezultat i së cilës irrituesit kimikë (ndërmjetësuesit e dhimbjes) lirohen tej mase. Ato shkaktojnë spazëm të muskujve dhe dhimbje shpine.

Origjina e lumbodinisë shoqërohet kryesisht me osteokondrozë, e cila është e lokalizuar në rajonin e mesit. Lumbodynia karakterizohet nga dhembja e dhimbjes në pjesën e poshtme të shpinës me faktorë të moderuar ose traumatik të lumbodynia: lodhje fizike, përpjekje fizike sistematike ose të tepërt; lëvizje të mprehta; punë e vazhdueshme në një qëndrim "jo-fiziologjik" ose të zgjatur në një pozitë të pakëndshme; mavijosje në pjesën e poshtme të shpinës, hipotermi, ftohje, etj.

Programi i trajtimit të dhimbjes së mesit përfshin pikat kryesore të mëposhtme:

  1. Pushim në shtrat për tetë deri në dhjetë ditë. Në të njëjtën kohë, shtrati duhet të jetë i sheshtë dhe i fortë. "Pushimi" në një sipërfaqe të tillë lejon që muskujt e shpinës të relaksohen.
  2. Trajtimi mjekësor i lumbagos përfshin përdorimin e qetësuesve dhe lehtësuesve të dhimbjeve dhe përdorimin e bllokadave të novokainës (me dhimbje të forta në rritje).

    Nga metodat e fizioterapisë, mund të përdorni elektroforezën e analgjezikëve, rrymave impulsive, rrezatimit ultraviolet të zonave segmentare. Në një periudhë akute, pacienti mund të përshkruhet ilaçe anti-inflamatore jo-steroide në formën e tabletave, injeksioneve, supozitorëve ose vajrave që lehtësojnë spazmën e muskujve. Kremrat ngrohës mund të përdoren vetëm gjatë periudhës së rehabilitimit (në ditën e tretë të përkeqësimit). Në periudhën akute, ato mund të provokojnë ënjtje dhe të rrisin dhimbjen.

  3. Pas eliminimit të dhimbjes akute, trajtimi i lumbagos vazhdon me ndihmën e terapisë ushtruese, masazhit dhe terapisë manuale.

    Detyra kryesore në këtë fazë është të forcojë korse muskulore dhe të zvogëlojë shtypjen e rrënjëve nervore. Ushtrime të veçanta për lumbago ndihmojnë në normalizimin e metabolizmit, përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe ushqimin e disqeve ndërvertebrorë, lehtësojnë tensionin e muskujve, rrisin hapësirën intervertebrale dhe lehtësojnë shtyllën kurrizore.

Për më tepër, në fazën e faljes, akupunktura, hidromasazhi, banjot minerale, terapia me baltë dhe fizioterapia tjetër përshkruhen (shih Trajtimi i dhimbjes së shpinës). Falë kësaj, qarkullimi i gjakut përmirësohet, sigurohet një efekt anti-inflamator dhe resorbues.

Trajtimi i fizioterapisë

Fizioterapia (nga greqishtja fizis - natyra dhe terapia), një degë e mjekësisë që studion vetitë shëruese të faktorëve fizikë dhe zhvillon metoda për përdorimin e tyre për qëllime terapeutike dhe profilaktike. Në fizioterapinë moderne, përdoren fushat magnetike, elektrike dhe elektromagnetike të frekuencave të ulëta, të larta, ultra të larta dhe ultra të larta, rrezatimi artificial i dritës (nga infra të kuqe në ultravjollcë dhe koherente monokromatike), dridhjet mekanike (nga infrasonike në tejzanor), etj.

Faktorët fizikë kanë ndikuar tek njerëzit gjatë gjithë evolucionit të tij, prandaj procedurat e fizioterapisë kanë një efekt fiziologjik më të madh në trup sesa shumë ilaçe.

Trajtimi i fizioterapisë mund të përdoret si në mënyrë të pavarur ashtu edhe në kombinim me terapi të ilaçeve, terapi manuale, masazh, ushtrime fizioterapie. Shumëllojshmëria e faktorëve dhe teknikave të përdorura në fizioterapi përcakton mundësitë e ndikimit individual në trup dhe ndikimin e synuar në procesin patologjik pa efekte anësore negative.

Përdorimi i fizioterapisë është i mundur në pothuajse të gjitha fushat e mjekësisë: otolaringologji, gastroenterologji, gjinekologji, urologji, pulmonologji, ortopedi dhe traumatologji, neurologji, kirurgji, kardiologji dhe të tjera.

Ekziston një gamë mjaft e gjerë e trajtimit fizioterapeutik, përkatësisht terapia me baltë, hidroterapia (banjot e ndryshme minerale dhe aromatike, masazhi nën dush nën ujë), magnetoterapia, terapia me lazer, lloje të ndryshme të rrymave (galvanike, impuls, frekuencë e lartë), valët elektromagnetike UHF, mikrovalë , EHF, bimë medicinale me inhalim, haloterapi, aparate tërheqëse të dridhjeve, salla e fizioterapisë, stafi i masazheve të kualifikuar.

Gjithashtu në departamentin e metodave fizike të trajtimit, kryhen metoda terapeutike të akupunkturës, stimulimit elektrik për sëmundje të ndryshme neurologjike. I gjithë trajtimi i fizioterapisë përshkruhet nga fizioterapisti i departamentit, duke marrë parasysh sëmundjen dhe gjendjen e përgjithshme të pacientit.

Rehabilitimi

Rehabilitimi mjekësor është një kompleks i masave terapeutike dhe profilaktike, i cili ka për qëllim restaurimin maksimal të mundshëm të aftësive të humbura të pacientit pas sëmundjeve të ndryshme.

Rehabilitimi synon gjithashtu rikthimin e forcës muskulore të pacientit, si dhe parandalimin e përsëritjes ose ndërlikimeve. Sot, rehabilitimi mjekësor nuk ka të bëjë vetëm me përshkrimin e çdo lloj ushtrimi pas daljes nga spitali ose një kursi fizioterapie në fund të periudhës së shtrimit.

Rehabilitimi është një kompleks aktivitetesh që përfshijnë pjesëmarrjen e mjekëve nga fusha të ndryshme - fizioterapistë, terapistë masazhi, psikologë, logopedë dhe të tjerë. Si rezultat, është rehabilitimi kompleks që lejon pacientin të shërohet plotësisht, dhe jo pjesërisht. Suksesi i trajtimit varet si nga diagnoza e saktë dhe nga trajtimi i zgjedhur në mënyrë optimale dhe i kryer, ashtu edhe nga rehabilitimi korrekt dhe me kohë i pacientit.

Rehabilitimi ka një qëllim të vetëm - rivendosjen sa më të plotë të funksioneve të humbura tek pacienti, bazuar në pasojat ekzistuese të dëmtimit ose sëmundjes dhe trajtimin e kryer.

Në varësi të zonës së aplikimit, rehabilitimi mund të jetë: Ortopedik - kryhet pas dëmtimeve dhe operacioneve për sëmundjet e sistemit musculoskeletal, frakturave, keqformimeve të shtyllës kurrizore dhe çrregullimeve të sjelljes. Neurologjik dhe neurokirurgjik është një nga llojet më serioze të rehabilitimit, pasi që numri më i madh i specialistëve është i përfshirë në zbatimin e tij - neurologë, fizioterapistë, terapistë masazhi, psikologë dhe psikiatër, logopedë, terapistë okupimi, etj.

Ky rehabilitim kërkohet pas dëmtimeve dhe operacioneve në sistemin nervor (truri, palca kurrizore), me sëmundje të sistemit nervor periferik (tufa nervore), goditje, parezë dhe paralizë. Rehabilitimi kardiologjik - rehabilitimi pas një sulmi akut në zemër, me sëmundje të zemrës dhe enëve të gjakut.

Qëllimi i rehabilitimit është rigjenerimi i shpejtë i muskujve me atrofitë e tyre të shoqëruara me pasivitet të zgjatur fizik, në mënyrë që të rivendosë forcën dhe tonin e gjymtyrës, të rivendosë gamën e plotë të lëvizjes në nyje pas imobilizimit (pas thyerjeve), të përshpejtojë rigjenerimin e indeve të kërcit, përmirësimi i trofizmit të indeve të organeve dhe kockave, rritja e lëvizshmërisë me ngjitje në zgavrën e barkut pas operacioneve të barkut, rritja e tonit të përgjithshëm të pacientit dhe përmirësimi i gjendjes psikoemocionale, lehtësimi i dhimbjes dhe ënjtjes pas lëndimeve të nyjeve, rivendosja e aktivitetit fizik pas goditjeve në tru , parezë dhe paralizë, si dhe në periudhën postoperative në pacientë pas operacioneve të shoqëruara me sëmundje dhe dëmtime të sistemit musculoskeletal (pas dëmtimeve, frakturave, mavijosjeve dhe ndrydhjeve).

Vlen të përmendet se vetë procesi i rehabilitimit bazohet në stimulimin e aftësive të vetë pacientit nën ndikimin e jashtëm. Ushtrimet fizike, pajisjet moderne ndihmojnë në stimulimin e imunitetit lokal dhe të përgjithshëm, përmirësojnë proceset e riparimit të indeve, rivendosin qarkullimin e gjakut dhe limfës.

Metodat e rehabilitimit mjekësor përfshijnë metodat e mëposhtme: gjimnastikë përmirësuese, masazh, kinesiterapi, trajtim fizioterapeutik, terapi manuale, elektromostimulim (konsiston në përmirësimin e përçimit të impulseve nervore në muskujt e skeletit), ndihmë psikologjike, terapi fjalimi.

Duhet të theksohet se një nga pikat kryesore në çdo rehabilitim është metodat fizioterapeutike, të cilat synojnë rikthimin e funksioneve të humbura dhe stimulimin e lëvizjeve te pacienti, përshpejtimin e proceseve riparuese në indet dhe organet, veçanërisht në sistemin musculoskeletal, sistemin nervor dhe sistemin e qarkullimit të gjakut .

Një nga avantazhet e metodave të fizioterapisë është se ato nuk përdorin ilaçe, që do të thotë se nuk ka rrezik të reaksioneve alergjike dhe efekteve anësore, varësia e ilaçeve nuk zhvillohet dhe metodat e trajtimit të përdorura zakonisht nuk janë invazive.

Një kompleks i zgjedhur në mënyrë korrekte të programit të rehabilitimit do ta ndihmojë pacientin të rikuperohet sa më shpejt që të jetë e mundur pas një sëmundjeje, dëmtimi ose operacioni, do t'i kthejë atij një ndjenjë të lirisë së lëvizjes dhe aftësinë për të komunikuar me njerëzit përreth tij pa asnjë kufizim.