Artroza e artikulacionit hip

simptomat dhe trajtimi i artrozës së hip

Artroza e kyçit të hip është një patologji që zë një pozicion drejtues midis problemeve të ndryshme degjenerative-distrofike të sistemit musculoskeletal. Ka shumë arsye që provokojnë këtë sëmundje, prandaj, grupmosha të ndryshme të njerëzve janë në rrezik. Duhet të theksohet, megjithatë, se më shpesh disfata e nyjes së hipit ndodh në njerëz të moshës së mesme dhe të moshuar.

Artroza e hipit të shkallës 1 trajtohet me sukses me ilaçe pa ndërhyrje kirurgjikale. Sidoqoftë, për fat të keq, pacientët nuk nguten të këshillohen menjëherë me një mjek, duke besuar gabimisht se ndjesitë e dhimbshme do të zhduken vetë. Në ndërkohë, procesi patologjik tashmë ka filluar dhe po përparon çdo ditë e më shumë. Bëni dallimin midis artrozës primare të nyjeve të hip, e cila ka një etiologji të paqartë dhe sekondare, që rezulton nga sëmundje të tilla:

 • Sëmundja e Perthes;
 • zhvendosja kongjenitale;
 • zhvillimi jonormal i indeve në nyjen e hip;
 • nekroza aseptike e femurit;
 • proceset inflamatore;
 • frakturat e ijeve.

Një ose dy nyje të hip mund të preken. Arthroza bilaterale nuk është e pazakontë, dhe me një proces patologjik të njëanshëm mund të përfshijë shpinë dhe nyje të gjurit.

Shkaqet e artrozës së nyjës së hipit

 • përkeqësimi i rrjedhës arteriale të gjakut dhe rrjedhja e tij venoze, si rezultat i së cilës indet nuk ushqehen mjaftueshëm, ekziston një akumulim i produkteve metabolike të nën oksiduara që janë përgjegjëse për aktivizimin e enzimave;
 • faktorët mekanikë që shkaktojnë mbingarkesë të kyçeve, për shembull, mbipeshë ose sporte profesionale;
 • ndryshimet biokimike në kërc, ndërprerjet hormonale, çrregullimet metabolike;
 • zhvendosjet traumatike, frakturat e qafës së mitrës dhe legenit;
 • nekroza e indeve të kokës së kockave të kofshës;
 • inflamacion i kyçeve, procese infektive;
 • ndryshimet patologjike në shtyllën kurrizore (kyfoza, skolioza) dhe këmbët e sheshta;
 • zhvendosja kongjenitale e femurit;
 • patologjitë kongjenitale të zhvillimit të përbashkët;
 • stil jetese i ulur;
 • predispozicion i trashëgueshëm i trupit (dobësia e skeletit, çrregullimet metabolike, tiparet strukturore të indeve kërcore).

Simptomat e artrozës së nyjes së kofshës

Simptomat e përgjithshme të këtij procesi patologjik dallohen, megjithatë, duhet të kuptohet se ato mund të ndryshojnë në faza të ndryshme të zhvillimit të artrozës. Shenjat kryesore të nyjeve të hip janë:

 • dhimbje në ijë, hip, nyje dhe gju, e cila nuk qetësohet as në gjendje të qetë;
 • ngurtësi dhe ngurtësi;
 • çalim;
 • atrofi i muskujve femor;
 • gjymtyra e prekur bëhet dukshëm më e shkurtër.

Simptoma kryesore e artrozës së nyjeve të hip është dhimbja, intensiteti dhe kohëzgjatja, si dhe natyra dhe lokalizimi i të cilave varet tërësisht nga karakteristikat e procesit patologjik. Bestshtë më mirë të filloni trajtimin në fillimin e sëmundjes, kur siklet nuk është ende shumë e theksuar. Nëse nuk merren masat e duhura në kohë, dhimbja do të fillojë të intensifikohet, si rezultat i së cilës lëvizshmëria e gjymtyrës së prekur do të kufizohet ndjeshëm.

Artroza e hipit të shkallës 2 karakterizohet nga dhimbje të forta që rrezatojnë në ijë dhe kofshë. Në këtë rast, funksionimi i nyjes është ndërprerë, shfaqet çalimi, lëvizja e brendshme dhe rrëmbimi i hip në anën janë të kufizuara. Muskujt rrëmbyes dhe extensor humbin forcën e tyre, rritjet e kockave bëhen të dukshme në rrezet X, të cilat mund të dalin fort. Koka e kockës femorale është deformuar, kontura e saj është e shtrembëruar dhe vëllimi rritet. Përveç kësaj, cistet mund të formohen në zonat më të stresuara të artikulacionit.

Në fazën 3 të zhvillimit të artrozës, dhimbja bëhet e përhershme dhe madje mund t'ju shqetësojë gjatë natës. Bëhet aq e vështirë të ecësh sa të duhet të përdorësh një kallam të veçantë. Në nyjen e hip, lëvizjet janë të kufizuara, muskujt e vitheve, atrofia e kofshës dhe pjesës së poshtme të këmbës së prekur dhe këmba është e shkurtuar. E gjithë kjo çon në një ndryshim në ecje dhe një rritje të ngarkesës në nyjen e prekur. Si rezultat i një rritje në rritjen e kockave, hapësira e përbashkët zhduket, dhe artikulacioni rritet së bashku, duke humbur më në fund lëvizshmërinë e tij.

Trajtimi i artrozës së nyjes së hipit

metodat e trajtimit të artrozës së hip

Nëse sëmundja zbulohet në një fazë të hershme, preferenca u jepet metodave konservatore të trajtimit, duke përdorur ilaçe të ndryshme. Pacienti përshkruhet kryesisht ilaçe anti-inflamatore josteroide, të cilat lehtësojnë në mënyrë të përkryer ënjtjen dhe inflamacionin, për shkak të së cilës zvogëlohet sindroma e dhimbjes. Me spazma të muskujve, përshkruhen relaksues të muskujve, veprimi i të cilave ka për qëllim stimulimin e qarkullimit të gjakut dhe lehtësimin e spazmave. Përveç kësaj, për artrozën, shpesh përdoren kondroprotektorë - ilaçe që lejojnë rivendosjen e indit të kërcit të holluar.

Mos harroni për masazhin terapeutik dhe metodat e fizioterapisë, pasi efektiviteti i procedurave të tilla është shumë i lartë. Shumë shpesh, ata përpiqen të trajtojnë nyjet e prekura me kompresa, locione dhe vajra të ndryshme të përgatitura sipas recetave popullore, por të gjitha këto mjete nuk mund të kenë efektin e duhur terapeutik. Me ndihmën e tyre, ju mund të lehtësoni vetëm përkohësisht dhimbjen dhe spazmat e muskujve. Para trajtimit të artrozës së nyjes së hip, është e domosdoshme të konsultoheni me një mjek, pasi përdorimi i pavarur i një ose një ilaçi tjetër mund të përkeqësojë vetëm një gjendje tashmë komplekse.

Gjimnastika për artrozën e nyjes së kofshës

Gjimnastika luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e sëmundjes. Ushtrime të zgjedhura posaçërisht për artrozën e nyjes së hipit e parandalojnë atë të rritet së bashku dhe ruajnë lëvizjen. Kur zhvilloni një nyje të lënduar në këtë mënyrë, duhet të jeni shumë të kujdesshëm për të mos i shkaktuar lëndime shtesë vetes. Para kryerjes së ushtrimeve të terapisë ushtruese dhe menjëherë pas tyre, rekomandohet të kryeni masazh muskulor në zonën e kofshës dhe nyjes së prekur për të parandaluar shfaqjen e shqetësimit.

Uji është një ndihmës i shkëlqyeshëm në trajtimin e artrozës, prandaj është e dobishme që pacienti të notojë në një pishinë, lumë ose det. Përveç kësaj, një banjë e ngrohtë, në të cilën mund të kryeni lëvizje të lëmuara dhe të ngadalta të këmbëve tuaja, do të ndihmojë në qetësimin e dhimbjeve dhe lehtësimin e tensionit të muskujve. Shtë e rëndësishme të mos mbingarkoni nyjen e lënduar dhe të jeni në pushim sa më shumë që të jetë e mundur.